NİL EVGAR 01.06.2024

TOBB ETÜ Mezunlar Derneği’nin röportajlar köşesinde bu ay, Sanat ve Tasarım 2012 mezunumuz Lulja markasının kurucusu Nil Evgar’ı ağırlıyoruz.  

Nil Hanım öncelikle bizi kırmayıp vakit ayırdığınız için teşekkür ederiz. Bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?

Ben Nil Evgar, 1990 yılında Libya’da doğdum. Eğitim hayatımı Ankara’da tamamladım. İş ve sosyal hayatımı genellikle İstanbul ile Ankara arasında sürdürüyorum. TOBB ETÜ’de okumuş olduğum Sanat ve Tasarım Bölümü ve bu bölümün çerçevesinde tamamlamış olduğum stajlarım hangi çizgide ilerlemek istediğime karar vermeme olanak sağladı. Bu sayede Başkent Üniversitesi gibi farklı kurumlardan almış olduğum moda eğitimleri ile kendi çizgimi oluşturarak kısa sürede iş hayatına atıldım. Ankara’da 12 yıldan beri faaliyet gösteren atölyemde ekip arkadaşlarım ile birlikte kişiye özel dikimler yapmaktayız. Aynı zamanda, yeni kurmuş olduğum ve yakın zamanda faaliyete geçen markam Lulja ile ekip arkadaşlarımla beraber rengârenk tasarımlara imza atmaktayız. Hayalini kurduğum bu yolculukta; özel günlerde ve günlük hayatta başkalarının hayallerine ortak olmak benim için büyük bir mutluluk.

TOBB ETÜ’yle olan hikâyeniz nasıl başladı? TOBB ETÜ’de geçirmiş olduğunuz eğitim-öğretim yıllarınız ile ilgili bizlerle neler paylaşmak istersiniz?

Üniversiteye başlamadan önce ilerlemek istediğim alanı keşfetmem için babamın beni tasarım alanına yönlendirmesi bu alanı tercih etmemde etkili oldu. Araştırmalarım sonrasında; eğitim sürecini, bölüm içerisinde yer alan akademik kadroyu ve üniversite sonrasındaki iş imkânlarını göz önünde bulundurarak TOBB ETÜ’nün hayatımı güçlendirecek üniversite olduğuna emin olduk. Böylece TOBB ETÜ’de yer alan Sanat ve Tasarım Bölümünü tercih ettim. Üniversiteye başladığımda Sanat ve Tasarım Bölümü yeni kurulmuştu. Bu nedenle bölümü seçen kişi sayısı oldukça azdı. Dezavantaj gibi görünen bu durumun en büyük şansım olduğunu söyleyebilirim. Az kişi olduğumuz için derslerimizin tamamı özel ders gibi geçiyordu. Akademisyenlerimizin her biri bizimle tek tek ilgileniliyordu. Özellikle üretkenliğin fazla olduğu bölümlerde aktiflik çok önemlidir ve bizim de bu sayede derslerimiz çok verimliydi.

Sizi Sanat ve Tasarım okumaya sevk eden bir hikâyeniz var mı? Varsa bizimle paylaşır mısınız?

Küçük yaşlardan itibaren çizim yapmaktan keyif alıyorum. Ailemin de desteği ile keyif aldığım bir iş meslek edinme fikri oldukça hoşuma gitti. Bir şeyler üretmek ve insanların hayatına dokunmak benim için hep önemliydi. Bu doğrultuda, sanatın üretim ve tasarıma dönüştürülmesi beni her zaman heyecanlı hissettiren bir konuydu. O nedenle bunun devamlılığını hayatımın her alanında sağlamaya çalıştım. Tabii ki bu araştırma sürecinde sanatın bulunduğu birçok alanda bulunmaya gayret ederek kendimi geliştirmeye devam ettim.

TOBB ETÜ’de uygulanan Ortak Eğitim Model’ini nasıl değerlendiriyorsunuz? Şu anda kariyer hayatınızda yapmış olduğunuz stajlarda elde ettiğiniz tecrübelerden yararlanıyor musunuz?

Eğitim hayatımın en büyük desteklerinden biri TOBB ETÜ’nün sağlamış olduğu ortak eğitim programı kapsamında öğrenciyken toplamda 1 yıllık uzun ve verimli çalışma deneyimleri elde etmemdi. Her bir staj yerimde farklı bilgiler elde ederek ve alanı yakından tanıyarak çalışma hayatına mezun olduktan hemen sonra atılma cesaretini kendimde bulabildim. Eğitim sürecindeki gelecek planım staj dönemlerimi verimli geçirdikten sonra daha çok şekillendi. Bu sayede, hangi alanda ilerlemek istediğime karar vermiş oldum. Kısacası ortak eğitim programı kapsamında gerçekleştirmiş olduğum stajlarım; tasarım alanını temelden öğrenmeme, kendimi yansıtan ve daha emin adımlarla ilerleyebildiğim kariyer hayatımın oluşmasına zemin hazırladı.

Tasarımlarınızı ve başarınızı yakından takip ediyoruz.
TOBB ETÜ’den mezun olduktan sonra girişimcilik hayatına başlama süreciniz ile ilgili neler paylaşmak istersiniz?

Öncelikle desteğiniz için çok teşekkür ederim. Daha önce de bahsettiğim gibi staj yapmamın ve staj yerlerimde temelden öğrendiğim bilgilerin öğreticiliği iş hayatına atılma sürecimde bana yol gösteren bir ışık oldu. Üniversiteden sonra biraz deneyimsel olarak ilerledim. Hata yapmama ve toyluğuma odaklanmak yerine cesaretime odaklandım. Farklı yerler gezdim, eğitimler aldım. Gezerek ve öğrenerek kendimi bu alanda beslemeye başladım. Kısa sürede iş hayatına atıldım. Ekip arkadaşlarımla beraber 12 yıldan beri binlerce kişinin özel günlerinde hayatlarına dokunduğumuz kocaman bir aileye sahibim. Yakın zamanda faaliyete geçen markam Lulja ile de renklerle kendi çizgimi yansıtmayı amaçlıyorum. Kişilerin giydiğinde kendilerini en iyi şekilde hissettikleri tasarımları yapmak yolunda emin adımlarla ilemeye devam edeceğim.

Çalışma hayatınız dışında kendinize ne kadar vakit ayırabiliyorsunuz Nil Hanım, neler yapıyorsunuz?

Bazen sezonumuz o kadar yoğun geçiyor ki yemek yemeyi vakit kalmadığı oluyor, fakat işimi gerçekten o kadar çok seviyorum ki belki klasik olacak ama iş değil de aşk yapmış gibi hissediyorum. Çalışmak beni zinde tutuyor mutlu hissettiriyor. Tabii ki tatile ihtiyaç duyuyorum ancak tatilimin sonlarına doğru mutlaka işe gitme isteğim, çalışma arzum ağır basıyor. Rutin de giden bir dönemdeysem çoğunlukla arkadaşlarımla zaman geçiriyorum. Bunun dışında spor yapıyorum, yeni yerler keşfetmeye çalışıyorum, seramik etkinlikleri ve film izleme gibi aktiviteler yapıyorum. Kendimi olabildiğince sosyal açıdan da doldurmaya çalışıyorum çünkü bu aktiviteler benim iş hayatımı da besliyor. Mesleğim sabit bir döngüde ilerlemiyor, gezmek yeni yerler keşfetmek tasarımlarıma da ilham veriyor. Bu nedenle sosyallik, canlılık ve enerjinin hep hayatımda olması gerekiyor. Buralarda tam olduğum zaman işimde daha verimli olduğumu düşünüyorum.
     

TOBB ETÜ Mezunlar Derneği hakkındaki düşünceleriniz, beklentileriniz nelerdir?

İyi ki varsınız çünkü mezun olduktan sonra bile mezunlarla iletişimde kalabilmem onların bana ulaşabiliyor olması bunlar çok büyük şans ve mutluluk. Buranın varlığı bende bir maneviyat hissiyatı yaratıyor, arkamda bir destek varmış gibi güçlü hissediyorum. Umarım tekrar yollarımız kesişir, çok teşekkür ediyorum.
                   

2024 yılının Haziran ayı konuğu olarak bizlere değerli zamanınızı ayırdığınız ve bizleri kırmadığınız için okuyucularımız ve TOBB ETÜ Mezunlar Derneği adına teşekkürlerimizi sunuyoruz. Yaşamınız boyunca başarılarınızın artarak devam etmesini temenni ediyoruz.